Ako vybrať krokomer?

S krokomerom môžete vyraziť na celodenný výlet a večer sa kochať nad tým, akú veľkú vzdialenosť ste urazili. Rovnako dobre si osoby so sedavým zamestnaním môžu skontrolovať, či za deň prešli aspoň minimálne 5000 hranicu krokov. V texte sa zameriame na výber správneho krokomeru v závislosti na vašich aktivitách aj jeho prídavnej funkcie.

S krokomerom môžete vyraziť na celodenný výlet a večer sa kochať nad tým, akú veľkú vzdialenosť ste urazili. Rovnako dobre si osoby so sedavým zamestnaním môžu skontrolovať, či za deň prešli aspoň minimálne 5000 hranicu krokov. V texte sa zameriame na výber správneho krokomeru v závislosti na vašich aktivitách aj jeho prídavnej funkcie.

Doba čítania 8 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

Základné otázky

Pre koho?

Krokomer poslúži rovnako dobre profesionálnemu športovcovi, ako aj seniorovi. Vždy si ale premyslite kľúčové parametre a hlavné požiadavky dotyčného. Ak kupujete krokomer pre seniora, zamerajte sa namiesto pokročilých funkcií, snímačov tepu a spálených kalórií, na prehľadný displej a jednoduché ovládanie prístroja. Mimo toho u krokomeru pre fitness účely oceníte presne tie vymenované funkcie, ktoré pomôžu dlhodobo zvyšovať výkonnosť a zlepšovať regeneráciu.

Na akú aktivitu?

Pri výbere hrá dôležitú úlohu miesto používania, okolité podmienky aj dané aktivity. Radi vyrážate na večerné behy? Bude pre vás vhodnejší krokomer s podsvieteným displejom. Celodenná turistika vyžaduje kompaktnú, čo možno najľahšiu výbavu, preto si v takomto prípade strážte hmotnosť prístroja. Verte, že pri niekoľkohodinovom stúpaní sa prenesie každý gram navyše. Ďalší outdooroví nadšenci iste dajú prednosť vodeodolnému prevedeniu, ktorý znesie nejaký ten dážď, sneh aj prach. Na bežné stráženie denného krokového plánu skôr poslúžia elegantné náramkové krokomery.

Na čo sa zamerať

Spôsob uchytenia

Krokomer na ruku

Krokomer s remienkovým opaskom môžete nosiť podobne ako hodinky na zápästí. V takom prípade sa oplatí, keď je prístroj vybavený funkciou hodín. Krokomer na ruky máte navyše stále na dosah a všetky hodnoty môžete kedykoľvek jednoducho skontrolovať. Množstvo modelov možno po čase obmieňať výmenou opasku, ktorý sa predáva samostatne v rôzne farebných a vzorovaných kombinácií. Ak sa však svojich náramkových hodiniek nechcete vzdať, siahnite po inom type modelu.

Krokomer na odeve

Mimo remienkových krokomerov sa môžete bežne stretnúť s klipovými konštrukciami. Tie sa jednoducho prichytia na opasok, kapsu a iné časti oblečenia. Vzhľadom tieto zariadenia pripomínajú stopky, oproti hodinkovým modelom sú väčšinou o niečo ťažšie a menej kompaktné. Pretože bývajú schované pod oblečením, nemusíte príliš riešiť dizajn. Okrem klipových a závesných konštrukcií existujú aj špeciálne krokomery určené na prichytenie k trekingovej palici alebo k bežeckým topánkam.

Krokomer na krku

Krokomery, ktoré sa umiestňujú na krk, dosahujú len miniatúrnych rozmerov. Nemusíte mať preto strach, že vám budú sťažka dopadať na hrudník. Tieto drobné konštrukcie možno nosiť tiež na kľúčenke alebo na zipse od batohu. Aby ste predišli prípadnej strate, dbajte pri ich nasadzovaní na dostatočne pevné prichytenie.

Hmotnosť prístroja

20 g krokomer pripnete za kapsu alebo zápästie a po dobu vychádzky o ňom takmer nebudete vedieť. Krokomery vážia od približne 20 g po 200 g a s rastúcou hmotnosťou väčšinou stúpa odolnosť prístroja. Ak sa však balíte na celodenný výlet a riešite čo najmenšiu záťaž, aj 100 g krokomer by vám po čase mohol začať vadiť. V tomto prípade záleží tiež na prichytení, na tele zvyčajne unesie viac než priamo na ruke. Ľahší model so sebou nesie aj kompaktnejšie rozmery, čo v prípade seniorských krokomerov nemusí byť žiaduce.

Výdrž batérie

Veľkou výhodou krokomerov oproti všetkým podobným aplikáciám v mobile je práve výdrž batérie. Krokomery bývajú napájané batériovými článkami, ktoré vydržia aj niekoľko mesiacov. Čím viac prídavných funkcií krokomer ponúka, napríklad GPS, tým sa však výdrž batérie znižuje. Pokiaľ vám ide čisto o počet krokov, vyberajte jednoduché zariadenie, ktoré vydrží dlhé týždne. Po vybití sa prístroj opäť rýchlo nabije vďaka relatívne malej batérii. K nabití väčšinou slúži USB port. Šetreniu energie ďalej pomôžu aj úsporné režimy, ktoré sa v čase nečinnosti samy vypnú.

Displej

Podľa typu aktivity, ktorú budete s krokomerom vykonávať, vyberajte vhodný displej. Chcete, aby prístroj dlho vydržal a nepotrebujete postup trasy sledovať v priebehu dňa? Nemusíte príliš riešiť čitateľnosť displeja a jeho veľkosť. V opačnom prípade sa zamerajte na daný typ panelu. Najlacnejšie monochromatické displeje nemusia byť ani vo dne na slnku príliš čitateľné. Pre väčšiu prehľadnosť voľte podsvietené displeje, ktoré vám počet krokov prezradia kedykoľvek aj počas nočného behu. Moderné OLED displeje poskytnú dostatočný komfort vďaka vysokému jasu a veľkému farebnému rozsahu. Počítajte ale s energeticky náročnejšou prevádzkou.

Prídavné funkcie

Lákajú vás okrem počtu krokov ďalšie údaje o vašej telesnej aktivite alebo dávate prednosť jednoduchým zariadením s dlhou výdržou? Nižšie nájdete zoznam od základných po pokročilé funkcie, ktorými disponujú multifunkčné zariadenia vhodné pre športovcov, fitness a tréningové účely. Čím viac funkcií, tým je pochopiteľne cena vyššia a nutnosť nabíjania je častejšia.

  • Čas - spolu s časom môžu krokomery ponúkať možnosť stopovania alebo funkciu budíka, vhodné u hodinkových modelov

  • Efektívny čas chôdze - krokomer započíta čistý čas strávený chôdzou

  • Pamäť - aspoň týždenné uchovanie výsledkov

  • Vzdialenosť - prepočíta kroky na ušlé kilometre, pre presnejšie výsledky je vhodné, ak prístroj umožňuje nastavenie dĺžky kroku

  • Spotrebované kalórie - zobrazia hodnotu spálených kalórií za danú aktivitu, ideálne pri chudnutí, pre presnejšie výsledky by mal krokomer umožňovať zadanie aktuálnej hmotnosti

  • Filter proti nežiaducim pohybom - bráni pred zúčtovaním náhodných pohybov

  • Konektivita - možnosť pripojenia k PC cez USB, možnosť stiahnutia záznamov do počítača, vhodná pre prehľadné vyhodnocovanie výsledkov

  • Bluetooth - bezdrôtové pripojenie s mobilnými aplikáciami a synchronizácia dát

  • GPS - zaznamenanie trasy a následná možnosť zdieľania dát do PC

  • Aeróbna zóna - krokomer monitoruje vašu tepovú frekvenciu nutnú na spaľovanie tukov, pokročilé modely sú vybavené špeciálnymi senzormi na meranie tepu

  • Denný cieľ - motivačné funkcie nabádajúce k splneniu vopred daného denného cieľa

    Pokročilé funkcie napr. spaľovanie tukov a meranie aeróbnej zóny sú skvelým pomocníkom pri chudnutí

Presnosť merania

O presné výsledky vašich denných aktivít sa postarajú mikro čidlá, a to buď v 2D, alebo v 3D režime. Senzory reagujúce na pohyb a akceleráciu v 2D prevedení pracujú v dvoch rovinách. Tým je zaistené spoľahlivé meranie aj keď je prístroj umiestnený v batohu. Vďaka pokročilým algoritmom krokomer rozpozná, či ide práve o chôdzu. O niečo modernejšie a o poznanie drahšie modely s 3D senzormi bývajú presnejšie a vďaka meraniu v troch smeroch lepšie rozpoznajú chôdzu do schodov, ale aj planý poplach, teda či iba hýbete rukou , ale nikam sa nepohybujete. Oba dva spôsoby merania sú veľmi spoľahlivé, preto je veľakrát dôležitejším ukazovateľom presnosti možnosť vstupného nastavenia, teda uloženia dĺžky kroku, výšky, váhy.

Kvalita spracovania

Plánujete časté výpravy do hôr a celodenné náročné výstupy nezávisle na počasí? Overte si odolnosť prístroja. Väčšina krokomerov úspešne odolá striekajúcej vode. Gumové a silikónové náramky bývajú vodotesné, nenaťahujú vodu a skvele sa hodia aj do extrémnejších podmienok. Oproti napríklad kovovým prevedeniam sa však ľahšie pretrhnú.

Ako pracovať s krokomerom

  • Všeobecne sa odporúča za deň prejsť ideálne 10 000 krokov, to zodpovedá cca 7,5 km. Ak nie ste zvyknutí pravidelne chodiť, krokomer vás postupne namotivuje zvyšovať počet krokov, a tým prispievať k celkovému zdraviu.

  • Pre prvotnú orientáciu vašej dennej krokovej dávky poslúži celodenné nosenie krokomeru. Prístroj nasaďte ráno pri odchode z domova a noste celý deň. Najskôr merajte váš bežný pracovný deň bez toho, aby ste pridávali akúkoľvek aktivitu navyše, ktorej sa normálne nevenujete. Nameranú hodnotu si zapisujte po dobu niekoľkých dní. Ak nepresiahnete 2000 krokov, zadajte si do ďalších dní úlohu dosiahnuť aspoň dvojnásobok. Postupne zvyšujte okruh trasy až dosiahnete približne 10 000 hranicu, z toho by však ideálne 60 % malo byť vykonané súvisle bez prestávky.

  • Pri chudnutí sa odporúča postupne zvyšovať rýchlosť, za ktorú daný počet krokov urazíte. Pracujte s týždennými plánmi. Spočítajte si počet krokov a dobu k tomu potrebnú. Ďalší týždeň sa za rovnakú dobu pokúste prejsť väčší počet krokov.

  • Nedarí sa vám dosiahnuť 10 000 hranicu? Vôbec nevadí, predovšetkým pre osoby so sedavým zamestnaním platí, že každý krok naviac sa počíta, preto ,,obyčajné“ zdvojnásobenie denného počtu krokov sa priaznivo premietne do vášho životného štýlu .

  • Krokomer prispieva k dodržiavaniu pravidelného pohybu a radosti z dosiahnutých výsledkov. Nepriamo tak napomáha k dobrému pocitu zo seba samého, zníženie stresu a podpore metabolizmu. Preto namiesto občasných ,,rekordov“ voľte menšie, avšak pravidelné vzdialenosti.